Legendy Śląskie

Więcej zdjęć można oglądnąć tutaj:  Legendy śląskie

Wernisaż wystawy regionalnej pt. „Legendy śląskie” w Muzeum

Wczorajszy wernisaż wystawy plastycznej „Legendy śląskie” w naszym Muzeum należy z pewnością zaliczyć do jednego z najważnieszych wydarzeń kulturalnych nie tylko dla naszej placówki, ale również dla miasta i regionu. Nieczęsto bowiem się zdarza, że we wspólnej wystawie bierze udział blisko 70 artystów pochodzących z różnych ośrodków całego województwa.
Gratulując wszystkim uczestnikom wspaniałej ekspozycji prezydent miasta Rafał Piech wyraził ogromną satysfakcję z faktu prezentacji tak wielu prac ukazujących przebogaty świat śląskich legend. Z kolei sekretarz miasta Adam Skowronek wręczajac każdemu z uczestników folder wystawy (zaprojektowany przez plastyka muzeum Jarosława Bednarza), zachęcił do indywidulanego przedstawienia wszystkim gościom wieczoru nie tylko swojej grupy artystycznej, ale także miejscowości, w której grupa działa. W imieniu mieszkańców Kalet serdeczne pozdrowienia zgromadzonym przekazał burmistrz Klaudiusz Kandzia.
I tak licznie zgromadzonej publiczności kolejno zostali przestawieni członkowie następujących grup:
„Barwy Śląska” – Ruda Śląska-Halemba,
Grupa Artystów Nieprofesjonalnych GAN Grota – Świętochłowice,
„Grupa Janowska” – Szopienice-Giszowiec,
Grupa Plastyczna „Inspiracje” – MDK Kalety,
Chorzowska Grupa Plastyczna „Krajcok’12” – Chorzów,
Grupa Twórców Mikołów „Barwą Skojarzeni” – MDK Mikołów,
Grupa Plastyczna „Ochra” – MGOK Woźniki,
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Silesia Tak-Art. – Tychy,
Stowarzyszenie Artystów Śląskich „STAŚ” – Tarnowskie Góry,
Stowarzyszenie Twórców Kultury STK – Tychy,
Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego – Będzin,
Grupa Artystyczna „Sztuka Bez Barier 14” – MDKChorzów- Batory,
Grupa Artystów Nieprofesjonalnych „18 Obsydian” – Zabrze,
Grupa Artystyczna „Laura” – SCK Siemianowice Śląskie
(oraz 3 artyści indywidualnie).
Jako o pomysłodawcach wystawy – Grupie Artystycznej „Laura” Siemianowickiego Centrum Kultury opowiedzieli Monika Pojda-Dziekońska – wicedyrektor SCK oraz sami artyści: Jan Urbańczyk – lider Grupy wspominając o samej idei przedsięwzięcia i niestrudzona Barbara Sitek mówiąc o koordynacji działań z wszystkimi grupami.
W drugiej części wieczoru uczestnicy mogli wymienić swoje refleksje na temat wystawionych prac, nierzadko po raz pierwszy nawiązując wzajemne kontakty. Jako współgospodarze wieczoru – naczelnik wydziału kultury i sportu Małgorzata Pichen oraz niżej podpisany mieli okazję w kuluarowych rozmowach zachęcić przedstawicieli poszczególnych grup do zacieśnienia współpracy. Wielu z uczestników wyrażało też chęć organizacji kolejnych wystaw zarówno w naszym Muzeum, jak i w innych placówkach regionu z udziałem naszych artystów.
W ostatniej – muzycznej części wernisażu wystapiła znana siemianowicka grupa „Kilka słów” w składzie: Eugeniusz Szwarcer, Krzysztof Soska i Marek Broda, która wykonała w autorskich aranżacjach przepiękne nastrojowe ballady, idealnie wpisujące się w ogólny klimat wieczoru.
Wystawę pt. „Legendy śląskie” można będzie podziwiać do 6 maja; szczególnie zachęcamy dzieci i młodzież siemianowickich placówek oświatowych, by poznały te bardziej i mniej znane śląskie baśnie i legendy, które naprawdę warto zobaczyć w niepowtarzalnych artystycznych ujęciach. Serdecznie zapraszamy.

autor: Krystian Hadasz – Muzeum Miejskie

Artyści STKZD biorący udział w wystawie

Mirosław Lipski
Jolanta Wychowaniec
Adam Śmietana
Teresa Orłowska
Stanisława Bień
Grzegorz Jaros